میکروتیک نام سیستم‌عامل مسیریابی است که با استفاده از هسته لینوکس ساخته شده است، میکروتیک هم قابلیت نصب بر روی رایانه‌های خانگی را دارد و همچنین به صورت بسته نرم‌افزاری-سخت‌افزاری ارائه شده است.

میکروتیک در سال ۱۹۹۵ توسط دو دانشجوی دانشگاه ام‌ای‌تی آمریکا به وسیله نگارش سیستم‌عامل میکروتیک بنیان گذاشته شد . همزمان با شکل‌گیری استانداردهای ۱۱/۸۰۲ و توسعه سخت‌افزاری این سیستم‌عامل قابلیت بیسیم نیز به آن افزوده شد.

این دستگاه جزو مسیریاب‌های قوی ارائه شده و همرده مسیریاب‌های شرکت سیسکو می‌باشد و دارای قابلیت‌های منحصر به فرد می‌باشد. از قابلیت‌های میکروتیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مسیریابی (به انگلیسی: routing)
دیوار آتش (به انگلیسی: firewall)
بی سیم به (به انگلیسی: wireless)
پروتکل پیکربندی پویای میزبان (به انگلیسی: Dhcp server)
برگردان نشانی شبکه و میزبان نماینده (به انگلیسی: nat and proxy server)
پشتیبانی از آی‌پی نسخه ۶ (به انگلیسی: IPv6 support)
مدیریت کاربر (به انگلیسی: user managment)
تعادل‌رسانی بارگذاری (به انگلیسی: load balancing)
صفحه مدارهای مسیریاب‌های میکروتیک به طور کلی به دوسته مسیریاب‌ها و بی سیم‌ها تقسیم می‌شوند البته دستکاه‌های بی سیم هم توانایی مسیر یابی را دارند اما عمده استفاده آنها در صنعت بی سیم می‌باشد.

مسیریاب های میکروتیک

مسیریاب‌های پر کاربردی که در حال حاضر تولید می‌شود عبارتند از:

مسیریاب۲۵۰G
مسیریاب ۷۵۰
مسیریاب ۷۵۰G
مسیریاب ۷۵۱U-2Hnd
مسیریاب ۴۵۰
مسیریاب۴۵۰G
مسیریاب ۱۰۰۰:مسیریاب هزار به عنوان مسیریاب مرکزی(به انگلیسی: core Router) برای شبکه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مسیریاب ۱۱۰۰:مسیریاب هزار و صد به عنوان مسیریاب مرکزی(به انگلیسی: core Router) برای شبکه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بی سیم های میکروتیک

بی سیم‌های میکروتیک عبارتند از :

۴۱۱
۴۱۱A
۴۱۱R
۴۱۱AR
۴۱۱U
۴۱۱AH
۴۱۱UAHR
۴۳۳
۴۳۳AH
۴۳۳UAH
۴۹۳
۴۹۳AH
۴۹۳G
۶۰۰A
۸۰۰
RB711-5Hn-M
RB711-5Hn-U
RB711A-5Hn-M
RB800
RB751U-2HnD

چیپ های تولید فرکانس میکروتیک

چیپ های تولید کننده فرکانس میکروتیک عبارتند از:

R52
R52H
R52N
R52HN
R52NH
R5H
R2N
R52NM

سیستم عامل میکروتیک

سیستم‌عامل میکروتیک در واقع همان هسته مرکزی دستگاه‌های میکروتیک اند و مشابه سیستم‌عامل در روترهای سیسکو عمل می‌کنند. در حال حاضر جدیدترین سیستم‌عاملی که توسط شرکت میکروتیک ارائه شده نسخه ۵٫۱۴ می‌باشد که نسخه پایدار و قابل اطمینان این سیستم‌عامل است، البته نسخه آزمایشی ۲/۴ هم برای علاقه‌مندان ارائه شده‌است.

مجوز استفاده

میکروتیک برای کاهش هزینه‌ها از مجوزهای (به انگلیسی: lisence) مختلفی در بکارگیری دستگاه‌ها استفاده کرده‌است آنچه امروز قابل ارائه است مجوزهای سطح سه، چهار، پنچ و شش است. هرگاه شما دستگاه میکروتیک را خریداری می‌کنید بر روی آن دستگاه شما مجوز استفاده با یکی از سطوح سه، چهار، پنچ و یا ۶ را دارید. هر مجوز امکان مدیریت کاربران بیشتری را در شبکه به شما می‌دهد. بالاترین سطح مجوز که سطح شش است به شما امکان مدیریت در تمامی امکانات و کاربران نامحدود را می‌دهد.

در ایران

میکروتیک در ایران دارای چندین نمایندگی توزیع محصولات می‌باشد که با توجه به تغییرات مشخصات این شرکت ها در وب سایت رسمی شرکت میکروتیک قابل مشاهده می باشد.

منابع

ویکی‌پدیای انگلیسی

کپی کردن
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه