بدافزار

شما اینجایید :
زمان مطالعه : 2 دقیقه

Malware یا بدافزار در اصل قطعه کدهایی هستند که توسط برنامه نویسان نوشته میشوند تا بوسیله آن بدون اجازه مالک سیستم، آن را آلوده و اقدام به کارهای ناخواسته یا خرابکارانه کنند. این واژه به صورت عمومی به تمامی کدها و برنامه های مخرب اطلاق میشود و به طور کلی هر نوع کدی که روی سیستم شما قرار بگیرد و عملیاتی ناخواسته را انجام دهد به عنوان بدافزار شناخته میشود. Malware میتواند گوشی تلفن، تبلت و کامپیوترها را آلوده کند.

Malware پس از ورود به سیستم شما میتواند کارهایی مانند ارسال ایمیل های اسپم، سرقت اطلاعات و رمز عبور های اکانت هاستینگ و … انجام دهد.

بدافزارها میتوانند از انواع روش ها و تکنیک های مختلف برای اجرای خود استفاده کنند . مثلا بعضی از آنها از سیستم شما به عنوان قربانی برای انجام عملیات تخریب روی دیگر سیستم ها استفاده میکنند، بعضی از آنها اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران مانند شماره حساب بانکی، رمز عبور و نام های کاربری و … میکنند و حتی ممکن است باعث تخریب در سیستم کاربران شوند.

Malware همچنین میتواند از طریق حفره های امنیتی موجود بر روی برنامه سایت شما وارد سیستم شود.

انواع بدافزارها میتواند شامل موارد زیر باشد:

ویروس‌ها – Virus
کرم ها – Worm
اسب تروجان – Trojan Horse
بکدُر – Backdoor/Trapdoor
نرم افزار جاسوسی – Spyware
رد گم کن – Rootkit
تبلیغات ناخواسته – Adware

 

جلوگیری از ورود بدافزارها :

روش های انتشار اغلب بدافزارها نسبتا شناخته شده است و می توان با رعایت نکات زیر تا حدی از آلودگی کامپیوتر جلوگیری کرد:

صفحات مطمئن را باز کنید. اگر به لینکی اعتماد ندارید پس از بازکردن آن خودداری کنید. بیشتر بدافزارها در سایت هایی که دارای محتوای غیرقانونی هستند وجود دارند.

اجرای دستورات Html را در ایمیل خود غیر فعال کنید.ایمیل یکی از موثرترین روش های انتشار بدافزارها میباشد. وقتی یک ایمیل که محتوای آن آلوده است را باز می کنید بدافزارها میتوانند به صورت خودکار و بدون اطلاع نصب و اجرا شوند.

فایل های پیوست ناشناس را دانلود نکنید.

فلش دیسک هایی که به کامپیوتر وصل میکنید را چک کنید و قبل از بازکردن محتوای آن از طریق آنتی ویروس آن را اسکن کنید.

برنامه های مطمئن و شناخته شده را روی سیستم نصب کنید.

و در نهایت توصیه من به شما این است که از یک آنتی ویروس خوب و قدرتمند استفاده کنید و دائم آن را به روز رسانی کنید.چنانچه با رعایت تمامی موارد بدافزارها به سیستم شما راه یافتند میتوانید با استفاده از آنتی ویروس، بسیاری از این بدافزارها را از بین ببرید.

کپی کردن